Kam dál:

O velkometrážní městské byty k pronájmu není zájem

 

Radnice v Plzni si za pronájmy svých bytů účtuje maximální částku, kterou jí zákon umožňuje a tak se zde nájemné v městských bytech vyrovnalo nájemnému tržnímu. Z obecních bytů je zájem o menší byty s co nejnižším nájemným. Naopak o obecní velkometrážní byty zájem není, protože vyjdou draho.

 

V současné době se město Plzeň marně snaží pronajmout téměř stovku svých bytů o velikosti nad 90 m?, což představuje zhruba jednu čtvrtinu všech bytů této velikosti, kterými město disponuje. Některé z těchto bytů se přitom nacházejí na atraktivních adresách, např. na Americké třídě, na ulici Bedřicha Smetany či v Martinské ulici.

 

Například za byt 3+1 o ploše 100 m? na ulici Bedřicha Smetany vyměřuje město nájemné 7500 Kč, za byt 4+1 o ploše 142 m? na Americké třídě 8000 Kč, za byt 6+1 ploše 191 m?

na ulici Františkánská 9000 Kč, za byt o ploše 200 m? na ulici Tylova 13.830 Kč.

K tomu je třeba připočítat několik tisíc korun za energie a vodu. Služby v těchto bytech jsou nákladné především kvůli vytápění, byty mají vysoké stropy.

 

Pakliže se ceny pronájmů bytů od města vyrovnaly cenám tržním, zájemci o bydlení v pronájmu se často rozhodnou raději pro některý z bytů v osobním vlastnictví. Jednak ušetří na energiích a jednak za stejnou cenu za nájemné dostanou lepší kvalitu. Poměrně vysoké nájemné v městských bytech totiž neodpovídá technickému stavu bytů  – stará okna, staré podlahy, staré kuchyně i koupelny. 

 

Zájemce o bydlení v městském bytě si však může pronajmout byt na úpravu s tím, že úpravy bytu v ceně do 200 tis. Kč hradí město. Znamená to, že úpravy bytu, které realizuje nájemce a které převyšují oněch 200 tis. Kč, platí dodavateli přímo nájemce a tato částka je pak nájemci odečítána z vyměřeného nájemného.

 

Zájemci o bydlení ve velkých městských bytech by každopádně měli dobře zvážit, zda jsou jejich příjmy natolik dostatečné, aby mohli nájemné i zálohy na služby platit řádně a pravidelně. Jen tak jim pak město bude prodlužovat nájemní smlouvu, která se jinak uzavírá na dobu určitou.

 

 

 

Více článků z kategorie Články - byty PlzeňKontakt: info@byty-plzen.eu
Byty Plzeň